100 lat kpt. Jana Dobrowolskiego
Z życzeniami, kwiatami i specjalnie z tej okazji wykonanym grawertonem do szacownego Jubilata pojechał m.in. prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski. Urodzinowe uroczystości, które odbyły się we wtorek, 5 czerwca w Kamyku, poprzedziła msza święta.
Jan Dobrowolski urodził się 5 czerwca 1918 roku w rodzinie rolniczej w miejscowości Biała Górna w powiecie kłobuckim. W 1936 roku wstąpił ochotniczo do służby wojskowej, do 27 Pułku Piechoty w Częstochowie. 15 sierpnia – w dniu święta Wojska Polskiego – otrzymał nominację na kaprala i dowódcę drużyny.
Od 1 września 1939 roku walczył z Niemcami. Po napaści ZSRR, 17 września, batalion 27 Pułku Piechoty wszedł do walki w ramach Grupy „Kowal”.
Po rozwiązaniu Batalionu, kapral Dobrowolski wrócił do swojej wioski, gdzie organizował grupy partyzanckie, prowadził szkolenia bojowe i medyczne. W 1944 roku został awansowany na stopień podporucznika.
18 listopada 1945 roku zawiera związek małżeński. Po demobilizacji przeprowadza się do Kamyka. W latach 1948-52 współtworzy struktury podziemne, zakładające obalenie ustroju komunistycznego pod nazwą „Korpus Wojska Polskiego”. Po aresztowaniu dowództwa, w 1952 roku organizacja zaprzestała działalności.
Później Jan Dobrowolski prowadził działalność rolniczą, a po ukończeniu technikum rolniczego został wiceprezesem GS w Kamyku, a potem dyrektorem SKR w Kamyku.
Jest współtwórcą pomnika poległych w II Wojnie Światowej w Kłobucku, który został odsłonięty 3 września 1989 roku, a także pomnika w Nowej Wsi k. Kamyka. W 1992 roku otrzymał awans na porucznika, a w 2000 na kapitana.
Jest członkiem Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Oddział w Częstochowie oraz Związku Kombatantów.
Jest współorganizatorem Święta Pułkowego 27 Pułku Piechoty w Częstochowie oraz jedynym żyjącym zawodowym żołnierzem swojego Pułku 7 Dywizji II RP Armii Kraków.