Niepodległa Częstochowa

 

...

30 lat Związku Piłsudczyków

30 lat Związku Piłsudczyków

Na placu Biegańskiego odbyły się uroczystości 30-lecia Związku Piłsudczyków RP, obchodzone w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie zainaugurowało tegoroczne 26. Dni Częstochowy.

W obchodach przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, oprócz członków krajowych okręgów i oddziałów Związku, uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władz miasta i regionu, służby mundurowe oraz mieszkańcy. Zgromadzeni, oprócz wysłuchania wystąpień okolicznościowych, uczestniczyli w koncercie pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Marynarki Wojennej „Flotylla”. Podczas uroczystości wręczono również medale i odznaczenia dla zasłużonych. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wręczył generałowi Związku Piłsudczyków RP i Prezesowi Zarządu Stanisławowi Władysławowi Śliwie medal Merentibus. Sam otrzymał Order Honorowy, przyznawany za wybitne zasługi w krzewieniu idei i czynów Związku oraz medal Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego. Złoty Krzyż Honorowy Związku Piłsudczyków PR otrzymał również zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak.

Po uroczystościach na placu Biegańskiego uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali na Jasną Górę, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, jego Żołnierzy Legionistów, członków Związku Piłsudczyków RP i ich Rodzin. Po mszy wręczono i poświęcono Sztandar Oddziału Związku Piłsudczyków RP w Tomaszowie Lubelskim. Przyznano też odznaczenia i awanse ZP RP. O godzinie 21.00 oddziały związku wezmą udział w Apelu Jasnogórskim.

:: zobacz fotogalerię z uroczystości