Niepodległa Częstochowa

 

...

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

27 września na Placu Pamięci Narodowej z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz 79 rocznicy powstania Szarych Szeregów odbył się m.in. apel pamięci. Organizatorem uroczystości był Urząd Miasta Częstochowy, Hufiec ZHP Częstochowa oraz częstochowski oddział Światowego Związku ŻołnierzyArmii Krajowej.

Po 16 na Placu Biegańskiego uformowała się kolumna złożona z pocztów sztandarowych, kombatantów, harcerzy, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, mieszkanek i mieszkańców, uczniów częstochowskich szkół, która następnie przemaszerowała ulicą Nowowiejskiego na Plac Pamięci Narodowej. Tam po wystąpieniach zaproszonych gości odbył się Apel Poległych, a pod pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny złożono kwiaty. Władze miasta reprezentował zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski.

Tylko w Polsce w czasie II wojny światowej powstały tak rozbudowane podziemne struktury administracyjne i wojskowe. Za zalążek Polskiego Państwa Podziemnego uważa się zawiązanie z 26 na 27 września 1939 roku konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stało się to tuż przed kapitulacją Warszawy, z inicjatywy grupy oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim na czele. Polskie Państwo Podziemne było ewenementem w skali okupowanej Europy.

Częstochowa odegrała w jego historii szczególną rolę. Po upadku Powstania Warszawskiego została ostatnią stolicą Polskiego Państwa Podziemnego.