Niepodległa Częstochowa

 

...

Dzień Sybiraka

Dzień Sybiraka

Msza św. i uroczystości przy pamiątkowej tablicy zakończyły częstochowskie obchody Dni Sybiraka i 79 rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. W niedzielę, 23 września po mszy świętej w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków, która odbyła się w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej, poczty sztandarowe wraz z uczestniczkami i uczestnikami uroczystości przeszli przed tablicę pamiątkową przy ul. Słowackiego.

- Nie wolno nam zapominać o ofiarach tych strasznych, mrocznych czasów; ofiarach totalitaryzmu, sowieckich deportacji i zbrodni - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Musimy pamiętać o tych, którzy im się przeciwstawiali, często za cenę własnego życia. Dzięki ich determinacji, patriotyzmowi i bohaterstwu, dzięki zachowaniu przez nich uniwersalnych ludzkich wartości dziś możemy żyć w wolnym kraju...       

Przy tablicy pamiątkowej delegacje złożyły kwiaty. W obchodach uczestniczyli m.in. kombatanci, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych; nauczyciele i uczniowie częstochowskich szkół oraz mieszkanki i mieszkańcy miasta.

Częstochowskie rocznicowe obchody i Dni Sybiraka zainaugurował na Placu Katyńskim w poniedziałek, 17 września spektakl Teatru Wojtka Kołsuta „Ostatnia Podróż”. Wówczas złożono także kwiaty pod symboliczną tablicą poświęconą częstochowianom, którzy zginęli w Katyniu, Miednoje, Bykowni i Charkowie.

Organizatorami uroczystości byli Urząd Miasta Częstochowy, Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Częstochowie, Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II oraz Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych.

17 września Sejm RP ustanowił – na wniosek Zarządu Głównego Związku Sybiraków - Dniem Sybiraka. Tego dniaodbywają się uroczystości centralne i wojewódzkie z udziałem Oddziałów.