Niepodległa Częstochowa

 

...

Mamy Niepodległą!

Mamy Niepodległą!

Główne miejskie obchody Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada na placu Biegańskiego. Oprócz oficjalnych uroczystości przez cały dzień nie brakowało innych, ciekawych propozycji wspólnego świętowania.    

Już w południe w Archikatedrze Świętej Rodziny odbyła się ,,Msza święta za Niepodległą”, odprawiona przez arcybiskupa Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego. We mszy uczestniczył prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk oraz m.in. częstochowscy parlamentarzyści.  

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się ok. godz. 16.15 w alei Sienkiewicza, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki złożono kwiaty. Potem obchody przeniosły się na plac Biegańskiego. Zebrani na głównym placu miasta częstochowianie i częstochowianki oglądali pokaz multimedialny, później były m.in. pieśni legionowo-patriotyczne w wykonaniu Zespołu „Częstochowa”, krótka inscenizacja historyczna, wystrzały z historycznej broni, Apel Pamięci, salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej z Lublińca oraz składanie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 
- Patriotyzm, który – w moim głębokim przekonaniu – powinien łączyć, a nie dzielić, nie powinien wykluczać nikogo ze wspólnoty, powinien być postawą otwartą i twórczą. Powinien umacniać i kreować wspólne wartości, na których można budować naszą przyszłość  – mówił w swoim wystąpieniu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
 
Uroczystość rozpoczął i zakończył przemarsz z mażoretkami, orkiestrami dętymi oraz dudziarzami z Pipes & Drums.

Na placu Biegańskiego częstochowscy kolekcjonerzy zorganizowali także prezentację uzbrojenia od czasów rycerstwa do okresu międzywojnia. Można było też przyjrzeć się z bliska zabytkowym wojskowym pojazdom oraz spróbować grochówki prosto z kuchni polowej. Odbył się premierowy pokaz filmu „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”.

Wśród innych – już nie tak uroczystych, ale atrakcyjnych i nietypowych możliwości wspólnego obchodzenia ,,Urodzin Niepodległej” – znalazł się trening ,,Od świtu do zmierzchu” zorganizowany przez ,,Zabieganych” na Promenadzie Czesława Niemena. O symbolicznej godz. 11.11 wystartował także pierwszy Częstochowski Bieg Niepodległości, który zgromadził ok. 700 uczestniczek i uczestników. W OKF ,,Iluzja” można było natomiast za darmo obejrzeć perły międzywojennej polskiej kinematografii, a za bilet w symbolicznej cenie 11 zł  obejrzeć takie artystyczne produkcje jak ,,Twój Vincent” czy zbierającą entuzjastyczne recenzje nie tylko w Polsce ,,Zimną wojnę”.   

Obchody 11 listopada zorganizowane zostały przez Urząd Miasta Częstochowy przy współpracy z Filharmonią Częstochowską, Kurią Metropolitalną, Zespołem Szkół im. Bolesława Prusa oraz Szkołą Podstawową nr 52 im. Małego Powstańca.
 
Poniżej galeria zdjęć z częstochowskich ,,Urodzin Niepodległej” oraz pełny tekst wystąpienia prezydenta Częstochowy na placu Biegańskiego.